• «Ισχυρή και σκληρή απάντηση» στην «παραμικρή επίθεση» του Ισραήλ προαναγγέλλει ο πρόεδρος του Ιράν
  • Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΗΜΑΘΙΑ
  • ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ: Θετική σύσταση για ένταξη του προτεκτοράτου του Κοσόβου
  • Πανεργατική συγκέντρωση στη Βέροια
Νίκησε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στην παράταση1 «Σοβαρός κίνδυνος» το Κίεβο να χάσει τον πόλεμο εντός του 2024 εκτιμούν Βρετανοί στρατιωτικοί αναλυτές2 «Ισχυρή και σκληρή απάντηση» στην «παραμικρή επίθεση» του Ισραήλ προαναγγέλλει ο πρόεδρος του Ιράν3 Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΗΜΑΘΙΑ4 ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ: Θετική σύσταση για ένταξη του προτεκτοράτου του Κοσόβου5 Πανεργατική συγκέντρωση στη Βέροια6

Το Σχόλιο της Ημέρας

Για την επικίνδυνη κλιμάκωση της πολεμικής έντασης στη Μέση Ανατολή

του Αλέκου ΧατζηκώσταΜε την εκτόξευση drones και βαλλιστικών πυραύλων απάντησε- όπως ήταν αναμενόμενο και είχε προειδοποιήσει για κάτι τέτοιο- το Ιράν ξημερώματα Κυριακής 14 Απριλίου στον βομβαρδισμό του ιρανικού προξενείου στην Δαμασκό την 1η Απριλίου 2024 με νεκρούς ιρανούς αξιωματούχους.  Να θυμίσουμε ότι η επίθεση το... Περισσότερα

ΧΡΥΣΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΚΑΙ 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΡΟ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ

από Η Άλλη Άποψη

Σε Διεθνείς αγώνες Χορού  που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη συμμετείχε το τμήμα Χορού του Φιλίππου Βέροιας. Ο 9ος διαγωνισμός Χορού Salonika open πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Ιβανώφειο με συμμετοχές αθλητών πάνω από 3000 σε κατηγορίες όπως το Latin  ,Oriental  Modern Dance, hip hop και σύγχρονο χορό. Τα παιδιά του Φιλίππου συμμετείχαν στις κατηγορίες Μοντέρνου, Σύγχρονου κ hip hop με πολύ καλά αποτελέσματα. Ξεκινώντας από το μικρό τμήμα του Μοντέρνου Χορού που για ακόμα φορά απέδειξε πως είναι Πρωταθλήτριες Κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο  για δεύτερη  φορά μετά από την επιτυχία που είχαν στο προηγούμενο αγώνα τους TDF. Με τις χορευτικές τους ικανότητες κέρδισαν Κριτές και θεατές και καταχειροκροτήθηκαν. Στην μικρή κατηγορία Juveniles  συμμετείχαν οι αθλήτριες Πατσίκα Κάτια Σαρρηγιαννίδου Μαριλένα, Σκράπα Νικολέτα, Τραπεζανλίδου Ελισάβετ, , Χαλατζιούκα Μελίνα, Βήτου Νάσια, Νικόλτση Ελλη, Παπαζλή Σταυρούλα, Μπουζίκα Παναγιώτα, Παπαποστόλου Μαρία, Καλαίτζίδου Κωνσταντίνα , Χονδραντώνη Μαρία-Ειρήνη, Αναστασίου Εμμανουέλα, Σαράφη Στεφανία, Χαβέλα Ελένη, Κατσικάρη Σοφία, Γιαννακίδου Κυριακή ,Γεωργιάδου Νίκη, Φασίδου Ξένια, Νικολοπούλου Ευφροσύνη και Χασιώτου Μιχαέλλα    όπου σήκωσαν το χρυσό κύπελλο.

Στη μεσσαία κατηγορία  τα κορίτσια του Φιλίππου στον ημιτελικό κατέκτησαν την  3η θέση αλλά τελικά στο τελικό  δεν κατάφεραν να ανεβούν στο βάθρο για 1 μόλις βαθμό με αποτέλεσμα να μείνουν στην 4η θέση. Στο Μοντέρνο (Jazz)στην μεσαία κατηγορία Junior τα κορίτσια που συμμετείχαν είναι οι αθλήτριες : Ζουμπουλίδου Ευγενία, Κατσούρα Ανδριάνα,Καγκελίδου Νάντια, Πατσιαβούρα Μερόπη, Πινακούδη Ροδούλα, Πανίδου Σοφία, Εμμανουήλ Ελένη, Μποζμανλή Ιωάννα, Καραντουμάνη Ελένη, Δούμπη Ευφημία Ειρήνη Τσαλουκίδου Ολγα, Σαράφη Στεφανία , Σπανού Ελένη, Δήμου Αναστασία και Καραντουμάνη Φανή

Χάλκινο μετάλλιο για τα κορίτσια στο Μοντέρνο (Jazz) στην μεγάλη κατηγορία Youth οι αθλήτριες που συμμετείχαν είναι: Δήμου Αναστασία , Καραντουμάνη Φανή, Ντοντη Μαρία, Θωμαίδου Γεωργία, Αντωνιάδου Εβίτα, Νούλα Μελίνα και Παπανώτα Δήμητρα.

Στο Σύγχρονο(Contemporary) στην κατηγορία Junior τα κορίτσια κατάφεραν να περάσουν στο τελικό και να κατακτήσουν την 5η θέση και στην κατηγορία Youth την 6η. Φανερά βελτιωμένα τα κορίτσια του Φιλίππου καθώς φέτος ξεκίνησαν να ασχολούνται πιο εντατικά με το κομμάτι του σύγχρονου χορού υπό την καθοδήγηση της επιτυχημένης Δασκάλας Χορού και Μπαλέτου Καλογήρου Ράλλη Κέλλυ.

Στο Hip –Hop είχαμε τρείς συμμετοχές στην μικρή κατηγορία hip hop τα παιδιά κατέκτησαν το Χάλκινο μετάλλιο. Τα παιδιά αυτά συμμετείχαν για πρώτη φορά σε αυτή την κατηγορία ο συγχρονισμός τους και η εκφραστικότητα τους ήταν πολύ καλή που στα ημιτελικά βρίσκονταν στην 2η θέση στο τελικό γύρο όμως ανέβηκαν στο 3ο σκαλοπάτι τα παιδιά που συμμετείχαν είναι : Βούλγαρης Θοδωρής, Σαράφη Στεφανία, Φασίδου Πολυξένη, Γεωργίαδου Νίκη και Κατσικάρη Σοφία.

Τα κορίτσια του Φιλίππου εκτός από τα Ομαδικά ετοίμασαν δικές τους Χορογραφίες και αγωνίστηκαν στις κατηγορίες των σόλο. Οι αθλήτριες αυτές ήταν στην κατηγορία σύγχρονου: Παπανώτα Δήμητρα 4η θέση, Σιμόνσκα Τσβετελί Νικόλ 4η και 7η θέση, Πατσιαβούρα Μερόπη και Δούμπη Ευφημία Ειρήνη 11η θέση στην κατηγορία Adult οι αθλήτριες Τζίμπουλα Δέσποινα κατέκτησε το Ασημένιο μετάλλιο και η Δήμου Αναστασία το Χάλκινο Μετάλλιο .

Στην κατηγορία του hip hop σόλο συμμετείχε η αθλήτρια Πατσιαβούρα Μερόπη η οποία έκανε πολύ καλή εμφάνιση και κατέκτησε την 4η θέση παρόλο που συμμετείχε σε μεγαλύτερη κατηγορία από την ηλικία της.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά για την τεράστια προσπάθειά τους και ένα μεγάλο μπράβο στους προπονητές τους Χαβιαροπούλου Ηρώ, Μωυσιάδου Κατερίνα, Καλαντίδη Παναγιώτη, Κέλλυ Καλογήρου-Ράλλη  και Παυλίδου Μαρία που με την υπομονή και την επιμονή τους φέρνουν τόσο μεγάλες επιτυχίες στην πόλη μας!