Η επίσημη μετάφραση της απόφασης καταδίκης της NOVARTIS1 Προβληματισμός για το μέλλον του συμπύρηνου...2 Τους τρομάζει ακόμα!!!3 ΑΔΕΔΥ:Για την καταγγελία της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Νάουσας σε βάρος εκπαιδευτικών για το μάθημα των Θρησκευτικών4 Εθελοντικές εργασίες καθαριότητας και καλλωπισμού στο πάρκινγκ του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Νάουσας 5 Δήμος Νάουσας: Παραδόθηκαν τα πρώτα παρκοκρέβατα σε οικογένειες δημοτών που απέκτησαν παιδί6

Μεγάλη Νίκη του Φιλίππου επί της ΧΑΝΘ

print
email
Τελευταία ενημέρωση από Η Άλλη Άποψη

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και μετά από έναν όμορφο και συναρπαστικό αγώνα, ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ συνέχισε τις νίκες του για το δύσκολο πρωτάθλημα της Β’ Εθνική με «θύμα» αυτή τη φορά την ομάδα της ΧΑΝΘ 65-61

Σε όλη του τη διάρκεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους παίκτες του Φιλίππου πιο ψύχραιμους και εύστοχους στα τελευταία λεπτά.

Η ΧΑΝΘ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με σουτ από την περιφέρεια πήρε προβάδισμα στοπ 2ο λεπτό με 5-6 ενώ και στο 5’ το 9-16 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Γκίμα να ζητά το πρώτο του ταιμ. Ο Κοθράς με τρίποντο μείωσε σε 12-16 και ο Δημήτρης Σουτζόπουλος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με 17-16 στο 7’. Το σκορ έγινε 22-17 για τον Φίλιππο αλλά οι παίκτες της ΧΑΝΘ μείωσαν σε 22-20 με σουτ στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο 16′ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 28-28 αλλά λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 34-37. Στην επανάληψη η διαφορά για τους φιλοξενούμενους μεγάλωσε (34-41 στο 22′) αλλά οι πάικτες της Βέροιας μείωσαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 52-49.

Το σκορ στο 35′ έγινε 57-57. Η ομάδα του Φιλίππου πήρε μια διαφορά 3-4 πόντων (64-59 στο 38′) την οποία διατήρησε μέχρι τέλους πετυχαίνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη (65-61)

Διαιτητές : Καλογερόπουλος Λ. και Παζώλης.

Δεκάλεπτα : 22-20, 34-37, 52-49, 65-61

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος 18(2), Σισμάνης 3(1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 4, Βαλλιος 3, Κοθράς 31(7), Καβαργύρης, Παραπούρας 3(1), Καντάρκος 3.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βαζούκης,Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 10(2), Μπαλάσκας, Ζαφειρούδης 13(3), Γεωργάκης 14(1), Πέτροβιτς 10(1), Δεληγιώργης 4, Βλαγκόγιας, Καραγεωργίου 3(1), Τσάμης