Τετάρτη, 01 Μάι, 2024

• Εντός έδρας ήττα για την ομάδα μας στον δεύτερο τελικό
  • Νέα Αριστερά: Εξόρμηση για την ακρίβεια στην λαϊκή της Βέροιας
  • Οι εργαζόμενοι της Νηματουργίας «Βαρβαρέσος» έδωσαν τον τόνο στη απεργιακή συγκέντρωση στη Νάουσα
  • ΠΑΜΕ: Συνεχίζουμε, δυναμώνουμε τους αγώνες μας! Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη!
  • Βέροια: Απεργιακή συγκέντρωση για την εργατική πρωτομαγιά πραγματοποίησε το Εργατικό Κέντρο Ημαθίας
  • Όλες οι τοποθετήσεις σε βίντεο της Λαϊκής Συσπείρωσης Βέροιας στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της 29/04/2024
Εντός έδρας ήττα για την ομάδα μας στον δεύτερο τελικό1 Νέα Αριστερά: Εξόρμηση για την ακρίβεια στην λαϊκή της Βέροιας2 Οι εργαζόμενοι της Νηματουργίας «Βαρβαρέσος» έδωσαν τον τόνο στη απεργιακή συγκέντρωση στη Νάουσα3 ΠΑΜΕ: Συνεχίζουμε, δυναμώνουμε τους αγώνες μας! Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη!4 Βέροια: Απεργιακή συγκέντρωση για την εργατική πρωτομαγιά πραγματοποίησε το Εργατικό Κέντρο Ημαθίας5 Όλες οι τοποθετήσεις σε βίντεο της Λαϊκής Συσπείρωσης Βέροιας στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της 29/04/20246

Το Σχόλιο της Ημέρας

Όλοι σήμερα στην απεργία της Πρωτομαγιάς και στις απεργιακές συγκεντρώσεις!

«Η Πρωτομαγιά δεν είναι αργία, είναι απεργία!»: Με απεργία και συγκεντρώσεις σε όλη τη χώρα την Τετάρτη 1η Μάη, τιμούν τα Συνδικάτα σήμερα την Εργατική Πρωτομαγιά τα συνδικάτα.Με τις απεργιακές τους κινητοποιήσεις Εργατικά Κέντρα, Ομοσπονδίες και Σωματεία τιμούν την ημέρα που είναι αφιερωμένη στους αγώνες της εργατικής τάξης,... Περισσότερα

Με 82-67 έχασε ο Φίλιππος απο τον Ηρακλή

Τελευταία ενημέρωση από Η Άλλη Άποψη

Την ήττα με 82-67 γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας ο οποίος αντιμετώπισε στο Ιβανώφειο τον Ηρακλή για την 16η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας μπάσκετ. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα από το πρώτο δεκάλεπτο πίεσαν και κατάφεραν να προηγηθούν στο 5ο λεπτό με 6-12. Ο Ηρακλής ο οποίος μπήκε «μουδιασμένα» ισορρόπησε το παιχνίδι μείωσε και προηγήθηκε στο 8’ με 22-18. Ο Φίλιππος με ένα σερί 0-7 κατάφερε και πήρε πάλι το προβάδισμα κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 22-25.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Τόζιος με σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά για τον Φίλιππο στους +6 κάνοντας το 22-28 ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 25-33. Με τον Κασαμπαλή να έχει φορτωθεί από νωρίς με 3 φάουλ, ο Ηρακλής με κάποια ξεσπάσματα μείωσε σε 29-35 ενώ στο 17’ ο Δέσπος με βολές μείωσε ακόμη περισσότερο (31-35).

Οι παίκτες του Αλεξανδρή αφυπνίστηκαν και σε συνδυασμό της πιεστικής άμυνας, τους Δέσπο , Χείλαρη και Κοθρά αλλά και τα πολλά λάθη εκ μέρους των φιλοξενούμενων,  έκαναν ένα σερί 17-2 δίνοντας προβάδισμα και πάλι στον Ηρακλή με 44-37, σκορ με το οποίο τελείωσε και το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Φίλιππος μπήκε πιο δυνατά και με δυο καλάθια του Τριχόπουλου και ένα του Ναούμη μείωσε σε 47-43.  Ο Κασαμπαλής χρεώθηκε από τους διαιτητές με τέταρτο φάουλ και δημιούργησε πονοκέφαλο για τον Δημήτρη Γκίμας. Ο Χείλαρης (3/3 τρίποντα) για τον Ηρακλή και ο Δεληγιώργης για τον Φίλιππο με τρίποντα διαμόρφωσαν τον δείκτη του σκορ στο 24’ σε 50-46.  Στο 28’ ο Τριχόπουλος μείωσε σε 59-52 αλλά ο Ηρακλής και πάλι με τον Χείλαρη (5/6 τρίποντα) να «βομβαρδίζει» εκ νέου το καλάθι των φιλοξενούμενων έκανε το 64-54.

Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα. Στο 32’ έκανε το σκορ 70-56 με τους παίκτες του Γκίμα στο 35’ να κάνουν ένα μικρό ξέσπασμα και να μειώνουν σε 71-62. Στο 37’ ο Τάσος Κασαμπαλής αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ενώ για την διαμαρτυρία του οι διαιτητές καταλόγισαν τεχνική ποινή. Έντονες αντιδράσεις υπήρξαν και στον πάγκο των φιλοξενούμενων για την ευκολία που οι διαιτητές καταλόγισαν το φάουλ στον βεροιώτη σέντερ.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ευκαιρία αυτή και ανέβασαν την διαφορά στο +11 (77-64) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος παίρνοντας την πολύτιμη νίκη και απομακρύνθηκαν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Φίλιππος την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται στην Βέροια την Κύμη που βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα : 22-25, 44-37, 64-54, 82-67

Διαιτητές : Παγώνης, Πιτσίλκας και Παπαγερίδης

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Σταματογιάννης, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Α. Αποστολίδης 4 (1), Γ. Αποστολίδης 3, Μουρατίδης 6 (1), Καραγκιολίδης 6 (2), Κοθράς 17 (2), Χείλαρης 25 (5), Γκιουλέκας, Μπένας 6, Δέσπος 15.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Σαμαράς, Τόζιος 13 (1), Οικονομόπουλος 2, Τόκας, Μοτσιόπουλος, Δεληγιώργης 8 (1), Ότοβιτς 11 (1), Ναούμης 18 (2), Κασαμπαλής 6, Τριχόπουλος 9, Πεχλιβάνος.

ΠΗΓΗ:sportorama.gr